Dlaczego system wentylacyjny jest podstawą każdego budynku?

System wymiany powietrza budynku jest kluczowym elementem, który w znacznym stopniu może wpływać na samopoczucie człowieka. Sprawny system wentylacyjny eliminuje opary szkodliwych substancji chemicznych, redukując jednocześnie prawdopodobieństwo zachorowania na astmę oraz wystąpienia różnego rodzaju alergii i innych chorób. Dobra wentylacja budynku zmniejsza również wilgotność powietrza wewnątrz, co z kolei przekłada się między innymi na zwiększenie wydajności systemu grzewczego. Kwestia jakości  powietrza w pomieszczeniach jest zatem istotna, zarówno ze względu na zdrowie, jak i oszczędności. Czym jest system wentylacji?

Czym jest system wentylacji?

Wentylacja to proces wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże. Gdyby powietrze nie było wentylowane w budynku, mogłoby ono stać się  szkodliwe dla jego mieszkańców. Dlatego system wentylacyjny jest jedną z najważniejszych instalacji w budynku i należy o nią zadbać – już na etapie projektu.

Rodzaje wentylacji

W budownictwie stosowanych jest kilka rodzajów wentylacji. Wymiana powietrza w budynku może zachodzić naturalnie, ale może ona być też wspomagana mechanicznie. Stosuje się następujące rodzaje wentylacji:

  • Grawitacyjna – jest to naturalny oraz tradycyjny rodzaj wentylacji, wykorzystujący różnice temperatur. Zanieczyszczone powietrze wydostaje się z budynku przez przeznaczone do tego celu kanały wentylacyjne. Skuteczność takiej instalacji zależy od kilku czynników. Są nimi między innymi warunki atmosferyczne, architektura budynku oraz jego położenie.
  • Mechaniczna – wykorzystuje ona urządzenia mechaniczne – wentylatory. W tej kategorii wentylacja może być nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Wentylacja wywiewna przydatna jest szczególnie w przypadku pomieszczeń tzw. “brudnych” – kuchni czy łazienek, z których należy szybko odprowadzić zanieczyszczone powietrze.
  • Mechaniczna z odzyskiem ciepła – jest to rodzaj wentylacji nawiewno-wywiewnej. Wykorzystuje się w niej  rekuperator, czyli urządzenie odzyskujące ciepło z odprowadzanego powietrza. Taki system wymaga bardzo dobrej szczelności budynku.
  • Hybrydowa – ten rodzaj wentylacji jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną. Uzupełniają się one wzajemnie w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że kiedy warunki sprzyjają naturalnej wymianie powietrza, wentylatory pozostają wyłączone.
  • Mieszająca – polega na ciągłym nawiewaniu powietrza do pomieszczenia, a następnie jego odprowadzaniu. Proces ten zachodzi z bardzo dużą prędkością. Nawiew zwykle odbywa się z poziomu sufitu lub okien.

Jaki system wentylacyjny w budynku jest najlepszym wyborem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który rodzaj wentylacji będzie najlepszą opcją. Jej wybór należy dokładnie przemyśleć i dopasować do konkretnego budynku. Istnieją jednak pewne wskazówki, którymi można kierować się podczas podejmowania decyzji.

  • Wentylacja grawitacyjna jest na pewno najtańszym rozwiązaniem. W zależności od czynników atmosferycznych (np. w okresach przejściowych) może jednak okazać się niewystarczająca. 
  • Jeżeli w budynku istnieje już ten wyżej wspomniany rodzaj wentylacji, dobrym rozwiązaniem może okazać się jej usprawnienie poprzez zastosowanie wentylacji hybrydowej. Taka modyfikacja nie tylko poprawi jakość powietrza w domu, ale także obniży stopień zużycia energii na ogrzewanie. Takie zjawisko będzie zależne od zmniejszenia ciągu w kominie.
  • Rozwiązaniem droższym, ale pozwalającym znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu jest wentylacja rekuperacyjna. Zaletą tego typu instalacji jest fakt, że jest ona całkowicie niezależna od pogody. Z tego względu wentylacja będzie równie wydajna o każdej porze roku.

Właściwy system wentylacyjny jest kwestią niezwykle istotną. Stan powietrza w budynku decyduje w znacznym stopniu o dobrym samopoczuciu i codziennym funkcjonowaniu. Przy wyborze instalacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jej koszty, rodzaj budynku, jak również to, czy w budynku zastosowano już któryś z systemów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj systemu wymiany powietrza wybierzesz, należy zadbać o jego sprawne działanie, aby powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz – było zawsze świeże.

Może Ci się również spodoba