Idealny grzejnik do domu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Ważną częścią każdego systemu grzewczego jest kaloryfer. Odpowiedni dobór tego elementu to gwarancja, że instalacja będzie działać wydajnie, zapewniając ciepło nawet w najchłodniejsze dni. Czym w ogóle są grzejniki oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model? Sprawdź najważniejsze informacje. Czym jest grzejnik?

Idealny grzejnik do domu

Czym jest grzejnik?

Kaloryfer, czyli inaczej nazywany grzejnik to element instalacji centralnego ogrzewania służący do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń. Jest to najbardziej widoczna część systemu grzewczego. Obecnie można spotkać się z wieloma rodzajami grzejników, zarówno ze względu na ich budowę, zastosowany materiał, jak i aspekty estetyczne. Biorąc pod uwagę wspomniane aspekty, wybór może okazać się problematyczny.

Rodzaje grzejników dostępne na rynku

Producenci oferują wiele różnych modeli kaloryferów. Ze względu na sposób budowy oraz materiał wykonania można wyróżnić grzejniki:

 • Płytowe – produkowane są kaloryfery jedno- dwu- i trzypłytowe. W tej kategorii najwydajniejsze są grzejniki o jednej płycie. Dodatkowo każda z płyt może zawierać żebra, dzięki którym powierzchnia grzejna jest większa. Tego typu kaloryfery są produkowane ze stali. Ich zaletą jest występowanie w wielu wymiarach. Ponieważ stalowe modele są podatne na korozję, nie nadają się one do systemów otwartych.
 • Członowe – znane również jako kaloryfery żeberkowe lub kolumnowe. W tym przypadku powierzchnia oddająca ciepło składa się z połączonych ze sobą żeber. Ich ilość jest różna w zależności od wielkości grzejnika. Modele wykonane z żeliwa są odporne na korozję, długo się nagrzewają i wolno stygną. Dlatego nadają się do pieców na paliwa stałe. Produkuje się także członowe kaloryfery aluminiowe, które są znacznie lżejsze od żeliwnych. Świetnie sprawdzą się one w pracy z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne.
 • Konwektorowe – oddawanie ciepła zachodzi poprzez konwekcję. Za ogrzewanie odpowiadają grzałki elektryczne. W modelach przenośnych znajduje się też wentylator, który generuje obieg ciepłego powietrza. Charakteryzuje je krótki czas nagrzewania, dlatego nadają się do pomieszczeń ogrzewanych tylko w określonych godzinach.
 • Kanałowe – grzejniki konwektorowe umieszczane w podłodze, wzdłuż okien i drzwi tarasowych.
 • Drabinkowe – tego typu modele najczęściej znajdują zastosowanie w łazienkach. Składają się one z poziomych drabinek, na których można wysuszyć ręcznik czy bieliznę. Coraz częściej w łazienkach stosuje się grzejniki dekoracyjne w ozdobnych kształtach i ciekawych kolorach.
 • Na podczerwień – takie kaloryfery nie ogrzewają bezpośrednio powietrza. Przetwarzają one energię elektryczną w promieniowanie podczerwone, które nagrzewa obiekty znajdujące się obok – przykładowo ściany, które oddają ciepło do otoczenia.

Jaką moc grzejnika wybrać?

Moc grzejnika to jedna z najważniejszych kwestii przy jego doborze. Nie może ona być zbyt mała, bo kaloryfer nie będzie w stanie odpowiednio dogrzać pomieszczenia. Natomiast produkt o zbyt dużej mocy może okazać się trudny do wyregulowania. Dlatego ważne jest dostosowanie mocy grzejnika do pomieszczenia oraz funkcji, jaką ma spełniać.

Jedną z metod określania mocy niezbędnej dla konkretnego pomieszczenia jest założenie, że na 1 m2 potrzeba:

 • 70-100 W/m2 do ogrzania pokoju lub kuchni,
 • 100-150 W/m2 do ogrzania łazienki.

Warto jednak poradzić się w tej kwestii specjalisty, ponieważ parametry te mogą być inne w zależności od specyfiki pomieszczenia.

Mini poradnik, na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta grzejników różnego rodzaju. Przy wyborze kaloryfera należy zwrócić uwagę na wspomniane już częściowo powyżej parametry takie jak:

 • moc,
 • materiał wykonania,
 • wymiary,
 • przeznaczenie,
 • rodzaj instalacji grzewczej
 • estetyka.

Uwzględnienie tych aspektów pomoże wybrać odpowiedni model, który zapewni właściwy komfort cieplny w pomieszczeniu.

Może Ci się również spodoba